FAQ

PORADY PRAKTYCZNE

 Jak prawidłowo zaaranżować pokój biurowy ? 

Unikamy ułożenia  stanowisk pracy w narożnikach pomieszczeń, pod nawiewami wentylacji, w zasięgu bezpośrednim klimatyzatora ściennego czy  w bezpośredniej bliskości  laserowych urządzeń drukujących.  Najgorszą opcją jest ustawienie stanowiska pracy  blatem przylegającym do ściany. Z zasady zasiadamy do pracy mając  ścianę za plecami.  Dystans blatu 1-1,2 m mierzony od krawędzi biurka do ściany zapewni  w większości przypadków komfort operacyjny na stanowisku.   

 W pomieszczeniach o podstawie  kwadratowej z  wyraźnym pogłosem sporą część problemu załagodzimy naturalnie wysokimi meblami,  regałami ustawionymi w narożnikach.

 O ile to możliwe rozbijamy akustycznie jednorodne powierzchnie ścian na wysokości od około 1,0 do ok. 2,2 m  przez dodanie elementów wyposażenia z funkcją ozdobną. np. nieregularne formy półek  na książki, nagrody, rośliny doniczkowe  etc.  (delikatny cień akustyczny roślin doniczkowych jest niewielki, natomiast wypełnione donice  są już małymi lokalnymi elementami o cechach absorbująco - rozpraszających)

Dla  pomieszczeń o wysokości poniżej 2,7 m wskazane jest stosowanie wykładzin dywanowych. Jeśli nie jest możliwym aplikowanie całej powierzchni  podłogi wskazanym jest  wykonanie  przynajmniej jednej  asymetrycznie ( nie centralnie ) ułożonej ''wyspy'' dywanowej o powierzchni 1/4 (X * Y). Grube wewnętrzne rolety materiałowe, żaluzje poziome z pasków drewna, firanki czy zasłonki ( zamontowane z dystansem ok 20 cm od szyb ) pomogą  zarządzić odbiciami dźwięków od szyb okiennych.